Chris Singleton:”Ergin Ataman Bize Müthiş Bir Özgüven Aşılıyor.”

421

Tibor Pleiss

Soru: 1 sezon hariç 9 yıldır art arda Euroleague’de oynuyorsunuz. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz? Bunun sırrı nedir?

Cevap: Sorunuza ilk başta şöyle cevap vererek başlamak istiyorum. Benim her zaman başarılı olmaya aç bir yapım var. Kendimi her zaman o seviyelerde tutmaya çalışıyorum. Asla sırtımı arkaya yaslarak dinlenmeyen bir yapım var. Başarının en önemli sırrını başarıya olan açlığımla açıklayabilirim. Neredeyse hiç durup dinlenmem.  Ayrıca alttan gelen genç oyuncular var. Onlarda çok çalışıp gelişmek için çalışıyor. Bu sayede sizinde sürekli çalışmanız gerekiyor. Özellikle kariyerimde antremanlarla ilgili gelişimeme baktığımızda önemli bir gelişim kaydettiğimi düşünüyorum. Örneğin, önceden antreman sonrası 10 dakikalık bir ekstra çalışma yaparaken, son zamanlarda ise 1-1.5 saat arası antremandan sonra ek bir çalışma yapıyorum. Tabiki bu da benim bu seviyelerde kalmamı sağlıyor.

Soru: Ergin Ataman ile uzun süredir tanışıyorsunuz. Kendisiyle nasıl bir ilişkiniz var ve Anadolu Efes’teki Ergin Ataman ile Galatasaray’daki Ergin Ataman arasında ne gibi farklılıklar var?

Cevap: Aslında basketbol felsefesi açısından benzer olduğunu söyleyebilirim. Fakat şunu söyleyebilirim ki koç Anadolu Efes’te daha rahat. Bunun sebebi ise Galatasaray döneminde oyun kurucu rolündeki oyuncuların kısıtlı olmasıydı. Fakat Anadolu Efes’te bu pozisyon için hocanın oldukça fazla opsiyonu bulunuyor. Bu oyunculardan birisi kötü gününde olsa diğeri iyi gününde oluyor. Bu da bize galibiyeti getiriyor. Özellikle bir kez daha vurgulamak isterim ki Errgin Hoca Anadolu Efes’te kafaca daha rahat. 2 yıldır birlikteyiz ve bu süreçte tam bir aile olduğumuzu söyleyebilirim. Bu süre de herkes rolünü iyice benimsedi. Bu sayede Ergin Hoca takımı daha iyi koordine edebiliyor.

Bryant Dunston

Soru: 5 senedir bu takımdasınız ve takımın artık ana parçası oldunuz. 2 sene önce takım köklü bir değişikliğe gitti ve birçok transfer yapıldı. Daha sonrasında Anadolu Efes final oynadı, ligi 1. Sırada bitirdi. Bu yakalanması zor bir başarı. Euroleague’de birçok takım 7-8 transfer yapıyor fakat başarılı olamıyorlar. Siz bu başarıyı nasıl yakaladınız?

Cevap: Koç doğru oyuncuları bir araya getirdi. Doğru zihniyete sahip oyuncuları bir araya getirdi ve bu oyunculara uyan doğru bir sistem içinde çalıştık. Açıkçası tüm bunların ötesinde de oluşan takım kimyası işin artısı oldu. Benle Tibor’un nasıl bir uyum sağlayacağı, Micic ve Larkin’in nasıl bir uyum sağlayacağı bilinmiyordu. Saha içinde ve dışında takım kimyası bizim için çok büyük bir avantaj sağladı. Koçluk ve yönetim açısından çok iyi bir başarı sağlandı. Yönetimde bu takımı koruyarak başarıyı sürdürülebilir olmasını sağladı. Bu nokta da çok iyi bir iş çıkarıldı. Tüm bunlarda başarıyı getirdi.

Chris Singleton

Soru: Bu zamana kadar Pesic, Xavi Pascual, Bartzokas gibi Avrupa’nın en iyi koçlarıyla çalıştınız. Şimdi de Ergin Ataman ile çalışıyorsunuz ve biliyoruz ki Ergin Ataman’ın oyun felsefesinde 4 numaralar oldukça önemli. Bu noktada siz Ergin Ataman’ın oyun felsefesi hakkında neler söylersiniz ve Ergin Ataman’dan neler öğrendiniz?

Cevap: 4 numaralı pozisyon bugünün basketbolunda çok önemli olduğunu biliyoruz. Kaliteli 4 numaraya sahipseniz Euroleague’in de ilk sıralarındaki takımlardan biri olabiliyorsunuz. Özellikle bizim takımımız açısından değerlendirdiğimizde guardların domine ettiği bir sistem içersinde oynadığınızda da top size geldiğinde fırsatı iyi değerlendirmeniz derekiyor. Ben de iyi bir şutör olduğumu düşünüyorum. Hem 2 sayı hem 3 sayılık atışlarda da başarılı olduğumu düşünüyorum ve koçlarımla bunları çalışıyorum ve tabiki onun dışında pozisyon olarak asli görevlerimden biri olan savunmaya üzerime düştüğü ölçüde yerine getirmeye çalışıyorum. Koç bize müthiş bir güven aşılıyor. Oyunculara özgürlük tanıyor. Koç da kendine güvenen oyuncuları seviyor. Ben de elimden geldiği kadar takımıma yardım etmeye çalışıyorum.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz