Celtics’in Yükselişi Devam Ediyor

608
Celtics Yine Kazandı
Celtics'in Yükselişi Devam Ediyor

Sezona Clevaland deplasmanında yaşanan Hayward şoku ile başlayan Celtics, dün gece Lakers’ı TD Garden’da konuk etti. Cleveland ve Milwaukee maçlarını kaybettikten sonra 9 maçtır kazanan Celtics’de hedef tarihlerinde de bir çok kez NBA finallerinde karşılaştığı Lakers’ı da yenip bu seriyi 10 maça çıkarmaktı. Lakers ise sezona orta şeker bir başlangıç yapmış ve yüzde 50 galibiyet oranı yakalayıp 5-5 seri ile Garden’a gelmişti.

Maça Horford’un yokluğunda Baynes ile başlayan Celtics’in aslında pota altında ve hücumda da Horford’un etkinliğinden yoksun bir şekilde zorlanacağı düşünülebilirdi ama özellikle Marcus Morris dış şutlarıyla maça etkili başlayan isimlerdendi. İlk periyot Celtics’in gözle görülür üstünlüğüyle geçerken bu duruma Lakers cephesinde karşı koymayı düşünen bir tek Ingram oldu. Bu periyodun sonlarında kenardan gelen Rozier de etkili bir oyun sergileyince, Boston ilk periyotu 33-16 ile önde bitirmeyi başardı.

İkinci periyodu da aslında ilk 6 ve son 6 diye ikiye ayırmak gerekir. Bu periyodun ilk bölümünde Celtics etkili oyununu aynen sürdürdü hatta farkı 21’e kadar çıkarmayı başardı. Bu dakikadan sonra Lakers’ta Randle ve Kuzma ikilisi takımını ayağa kaldırmaya çalıştılar ve bunu başardılar diyebiliriz. Özellikle Randle’ın savunmada ve hücumdaki katkılarıyla farkın tek hanelere düşmesini ve devreyi 61-52 geride kapatmalarını sağladı. Bu periyotta Kuzma’nın içeriye drive edip attığı sayıları ve Caldwell-Pope’un dış atışlardaki başarısını da göz ardı etmemek gerek.

Karşılıklı basketler ve ilk yarı sonunda oluşana yakın farklarda giden 3. periyotta, hepimizin gülümsediği bir görüntü geldi ekranlara.  Hayward bir sandalyeye oturmuş ve 3 sayılık bir basket atıyordu. Celtics taraftarı kuşkusuz dört gözle dönmesini bekliyor Hayward’ın. Maça dönecek olursak Lakers’ta aynı Randle ‘ gibi kenardan gelen Clarkson üst üste 5 sayı atarak farkı bir anda ikiye düşürdü. Bu Lakers’ın maça ortak olması anlamına geliyordu. Son periyoda girerken skor 87-81’di.

Final periyodunun başlarında Kuzma ve Clarkson ile etkili olan Lakers bu sefer karşısında Celtics’in 9 maçlık kazanma serisinde en etkili rolü oynan Irving’ı buldu. Son 6 dakikaya 96-90 önde giren Celtics, Irving’in birinde Lopez üstünden attığı turnike, diğerinde de perde sonrası gelen ters eşleşmede Kuzma’nın üzerinden atığı zor basketle farkı 10’a çıkardı. Geriye kalan dakikalarda farkın azalmasına izin vermeyen Boston maçı 107-96 kazanarak galibiyet serisini 10 maça çıkardı.

Bu maçla ilgili kısa bir değerlendirme yapacak olursak, Koç Stevens’ın başarısından söz etmemek olmaz. Takımdaki her oyuncudan yüksek verim almayı başarabiliyor. Tatum ve Brown’un bu yükselişleri ve Irving’in oyunun iki yönündeki başarısı bu bu duruma örnek oluşturuyor. Lakers için ise Lopez’in maçtaki savunma ve hücum zafiyetleri çok fazla ön plana çıktı ve Randle’ın 5 numara oynadığı her dakika Lakers daha iyi basketbol oynadı. Bir de Lonzo’nun şut meselesine çare bulması şart gibi gözüküyor. Lakers’ın gidişatı daha çok önümüzdeki yıl yapmayı düşündükleri hamlelerden sonra düzelecek gibi gözüküyor. Celtics ise doğru yolda ilerliyor diyebiliriz.

 

TAYFUN EREN

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here