Batı Yanıyor

478
NBA
Batı Yanıyor

Son zamanlarda yapılan hamlelerle birlikte batıdaki durumların yeni sezonda iyice kızışacağa benziyor.

USA Team Fans
USA Team Fans

Draft’ta üst sıralardan potansiyel vaat eden oyuncuların batıda olması, geçmiş sezon üst sıralarda yer alan takımların takımları korumaları, takviyeleri ve son olarak da Lebron James faktörü.

İlk olarak, herkesin hâlâ inanmak istemediği Demarcus Cousins’ın Golden State ile gülünç bir miktarla sözleşme imzalamasıdır. Bu olayla birlikte Golden State 5 – 0 sezona önde başlıyor. 5 All – Star oyuncunun da aynı kadroda yer alması nerden baksanız korkutucu.

Rockets ise sözleşmesi biten CP3 ile tekrardan sözleşme imzalayarak kadrosunu koruma yönüne gitti. İlerleyen günlerde Capela ile sözleşme imzalaması beklenen Rockert asıl takviyeyi ise yedekler için yapacak gibi duruyor.

Thunder kimsenin beklemediği bir hamle ile Paul George’u elinde tutarak herkesi şaşkına çevirdi. Bundan da iyi bir hamle olan Carmelo Anthony’nin serbest kalmasıydı. Bu sayede hem sözleşme yeri açılan Thunder hem de geçen sezon bekleneni veremeyen oyuncudan bir anlamda kurtulmuş oldu.

Jazz penceresinde ise her şey yolunda gibi. Geçen sezon beklenenin üstünde performansla hem sezonda hem de playoff da gözlerimizi doldurdu. Donoman Michell’ın üst düzey performansı “yeni bir Wade mi geliyor” söylemlerini hızlandırdı. Birkaç kilit oyuncu takviyesiyle birlikte Jazz’ın bu sezon ki başarısını yakalaması sürpriz olmaz.

Batıda asıl sıkıntı yaratacak takımlar ise geçen sezon playoff dışı kalan takımlar. Lakers, Dallas, Suns. Bunların arasına takımın yapısını bozmadan devam etmek isteyen Denver’ı da ekleyebiliriz.

Denver’da bir sürpriz yaşanmadı. Elde olan genç oyuncularla uzun süreli kontratlar imzalamasıyla önümüzdeki yılların kalıbını oluşturmaya başlamış durumda. Bundan sonraki süreçte takviyeler neler olacak merak konusu. Geçen sezon gibi son dakika playoff dışında kalmak istemeyeceklerdir.

Lakers tabii ki de herkesin bildiği gibi Kralın gelmesiyle işler iyice değişti. Genç ve gelecek vaat eden oyunculardan oluşan Lakers, tabiri caizse “abileriyle” birlikte playoff yarışında üstleri zorlayacağa benziyor. Ama asıl düşünce ise Kral varsa her şey olabilir.

Suns’ta ise Devin Booker’ın takımla uzun süreli kontrak imzalamasıyla ve Ayton’nın drafttan seçmeleri ile üst tarafları bu yıl olmasa bile gelecek yıllarda daha çok zorlayacağa benziyor.

Asıl sürpriz ise Dallas’tan geldi. Takasta Luka Doncic’i seçmesi ve daha sonrasında DeAndre Jordan takviyesi ile takım eski günlere dönemeye başlayacak gibi duruyor. Nowitzki bıraktı bırakacak. Bir Avrupalı daha lazımdı Dallas’a zaten, diye geçiren tek ben değilimdir. Nowitzki’nin abiliğinde Dallas bu sezon playoff’un en önemli adaylarından biri gibi duruyor.

Şu anda bir sıralama yapmaya kalksak büyük ihtimal ilk 8 takımın hiçbirini tahmin edemeyiz. Ama basketbol severler olarak gelecek sezon son maça kadar playoff heyecanı devam edecek gibi duruyor ve biz her zaman ki gibi uykumuzdan olacağız.

Sait Emre Şentürk

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here