Asla Pes Etme: Russell Westbrook

2919
Oklahoma City Thunder
Asla Pes Etme Russell Westbrook

Oklahoma City Thunders takımının yıldız oyun kurucusu, hırçın çocuk Russell Westbrook hakkında merak edilenler ve trajik hayat hikayesi sizlerle.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Westbrook, Güney Kaliforniya’da büyüdüğü için, idolü de o bölgenin en ünlü takımı Lakers’dan, NBA tarihinin efsane oyun kurucularından Magic Johnson’dı. Lisede ilk istediği forma numarası 4 olmasına rağmen, başkasına ait olduğu için sıfırı seçmiş; nedeni de yeni bir başlangıç ve her başlangıç sıfırdan start alır mantığı olarak açıklamıştır. Lisedeyken sadece 1.75 boyunda ve 65 kiloydu. Ancak 2.sene sonrası adeta evrim geçirerek, bugünkü durumuna gelen Westbrook, kısa boyuna rağmen, o zamanlar 47 numara ayakkabı giyiyordu. Westbrook, liseden beri, hiçbir zaman bir takım elbiseyi üst üste iki gün giymemiştir. Oldukça düzenli olan Westbrook antremanlara hep 2-3 saat önceden gelirdi.

Khelcey Barrs ve Russell Westbrook iki sıkı dosttur. Hayalleri liseyi bitirip, birlikte iyi bir basketbol kariyerine sahip olmaktı. Mezuniyet sonrası aynı üniversiteden teklif alırlarsa kesinlikle onu seçeceklerine dair birbirlerine söz de vermişlerdir. Ancak gözde oyuncular arasına Westbrook’un da girmesi için birkaç iyi maça ihtiyaç vardır. 11 mayıs 2004 Salı günü sıradan bir maçtan önce Khelcey “Bu maçı seninle kazanacağız, maçın en iyisi olacaksın, ne kadar iyi olduğunu göster” der Westbrook’a. İkisinin de kendilerini zorladığı maç devam ederken Khelcey Barrs birden bire yere yığılır. Khelcey Barrs hemen hastaneye yetiştirilse de yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamaz ve öngörülemeyen kalp büyümesi nedeniyle büyük umutlar beslenen genç oyuncu hayata veda eder.

Maçtan önce Khelcey’nin “Bu maçı seninle kazanacağız, maçın en iyisi olacaksın, ne kadar iyi olduğunu göster” sözünden sonra Ruessell Westbrook “Why not?” yani “Neden Olmasın?” cevabını vermiştir. Bu söz, iki dostun arasındaki son diyalog olmuştur…

Russell Westbrook, can dostunun ölümünden bir süre sonra tamamen basketbola odaklanır ve iyi bir basketbolcu olmak için daha çok çalışmaya başlar. Her sabah okula giderken Khelcey’nin büyükannesinin çöplerini atar, beraber yaptıkları antrenmanları yapar. Her antrenmanda Khelcey’nin yerine de çalışır ve artık bütün antrenmanları iki kişilik yapmaktadır.  Khelcey’i asla unutmaz ve hep yanındaymış gibi yaşamaya devam eder.

Lise 2’de 1.80 bile olmayan cılız bir çocuk olan Westbrook, o yaz mevsiminde 12 cm uzadı ve şimdiki haline dönüşünde ilk adımı attı. . Arkadaşları Westbrook hakkında; ” Khelcey’in ölümünden önce bu kadar iyi değildi, smaç bile vuramıyordu ” diyorlar. Westbrook ise sadece basketbol yoluyla onun için birşey yapabildiğine inanıyor.

Khelcey’nin ölümünden 2 yıl sonra UCLA ile anlaşan Westbrook , UCLA tarihinin en iyi oyuncuları arasına girmeyi başarmıştı. Russell Westbrook UCLA’deki ilk sezonunda NBA’de de oynayacak olan Darren Collison‘ın yedeği olarak görev yaptı. Genellikle defansta yaptığı katkı ve getirdiği enerji ile ön plana çıktı. İkinci sezonunda ise Darren Collison’ın sakatlanmasıyla ilk beşe yerleşti. Bu şansı iyi kullanan Westbrook, sezonu 12.7 sayı, 4.7 asist, 3.9 ribaund ve 1.6 top çalma istatistikleriyle tamamladı. Bu performansıyla UCLA’in mücadele ettiği Pac-10 konferansında yılın savunmacısı ve üçüncü en iyi beşe seçildi. Ayrıca takımıyla Final Four oynadı fakat yarı finalde Florida’ya yenildi. UCLA’de okurken tanışıp aşık olduğu sevgilisi Nina Earl ile 2014 yazında, nişanlandı. O da eski bir basketbol oyuncusu..

UCLA’de geçirdiği iki yılın ardından 2008 yılı NBA Draftı’na katılmaya karar verdi. Russell Westbrook 2008 NBA Draftı’nda Oklahoma City Thunders tarafından 4. sıradan seçildi. Oldukça başarılı bir çaylak sezonu geçiren Westbrook, sezonu 15.3 sayı, 5.3 asist ve 4.9 ribaund ortalamalarıyla tamamladı. Bu performansıyla yılın çaylağı ödülünde 4. sırayı aldı ve en iyi çaylak beşine seçildi. Westbrook atletik yapısı, mücadeleci ruhunun yanında bitmek bilmeyen enerjisiyle NBA’e damga vuran isimler arasına girmeyi başardı.

Geçtiğimiz iki sezon önce farklı bir boyuta çıkan Westbrook, 42 triple-double ile, 55 senelik Oscar Robertson’un rekorunu kırdı ve bir sezonda en çok triple-double yapan oyuncu ünvanını aldı.

Yaşadığı acı ile güçlenen Westbrook hala çok çalışıyor ve hala can dostu Khelcey için mücadele ediyor. Maçlarda iki bileklik takan Westbrook, taktığı mavi bileklikte genç yaşta ölen en yakın arkadaşının lakabı olan “KB3″ turuncu bileklikte ise “Why Not?” yazıyor.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here