Anadolu Efes’in Final Yolu

145
Anadolu Efes'in Final Yolu

Avrupa basketbolunun zirvesi Final Four geldi çattı. Temsilcimiz Anadolu Efes de üst üste 3. kez Final Four’da olmanının gururu ile şampiyon apoletini korumak için sahaya çıkacak. Belgrad’da yapılacak 2022 Final Four organizasyonunda, 19 Mayıs Perşembe akşamı yarı final maçları oynanacak. İlk olarak Türkiye saati ile 19:00’da temsilcimiz Anadolu Efes, Yunanistan temsilcisi Olimpiakos ile karşılaşırken, 22:00’da ise El Classico (Barcelona – Real Madrid) oynanacak.

Sezona kötü başlasa da devamını çok iyi getiren Anadolu Efes için Olimpiakos eşleşmesi beklenenden çok daha zor geçebilir. Play-off’ta geçtiği Armani Milano daha kaliteli ve pahalı bir kadroya sahip gözükse de Yunan temsilcisi Milano’dan daha komple bir takım ve Efes’e ters gelebilecek bir oyun oynuyorlar. Anadolu Efes – Olimpiakos serisinin belirleyici faktörlerini ve temsilcimizin final yolundaki avantaj ve dezavantajlarını inceledik.

Sakatlıklar

Euroleague’de sakatlıklar konusunda son yılların en bilinmez Final Four’unu yaşıyor olabiliriz. Olympiakos hariç tüm takımların sakatlıklarla ilgili soru işaretleri var. Barcelona’da Higgins’in nasıl döneceği, Exum’un ne kadar hazır olacağı, Real Madrid’de Jeffery Taylor ve Fabien Causeur ve Gabriel Deck’in durumu, Anadolu Efes’de ise Micic, Larkin’in sakatlıklarının durumu ve Rodrigue Beabouis, Simon’un nasıl dönecekleri en kilit nokta olacak gibi.

Geçen yılın MVP’si bu yılın ise sayı kralı olan Vasilije Micic ayak bileğinde yaşadığı problemden dolayı Pınar Karşıyaka’ya karşı oynanan iki maçta da yer almadı. Olimpiakos karşısında sahada yer alacaktır ama bileğindeki sıkıntının onu ne kadar kısıtlayacağı çok önemli olacak. Micic’in oyunu ne kadar fiziksel oynayan bir oyun kurucu olduğu da düşünülünce bunun önemi daha da artıyor.

Türkiye Basketbol Ligi play-off’larında Pınar Karşıyaka maçında dizine darbe alan Larkin’de yüreğimizi ağzımıza getirdi. Sonrasında maça devam etse de Litvanya basınında bu durum daha karamsar gösterildi. Medya gününde verdiği röportajdan anlaşılan kendisini çok iyi hissettiği ve tam performans verebileceği yönünde. Son yıllarda sakatlıktan çok çeken Larkin, umarız Final Four’da yüzde yüzüyle sahada olur.

Gelelim Anadolu Efes’in Final Four’daki tavanını belirleyecek soru işaretine. Son 4 yılın Avrupa’daki en başarılı takımı olan Anadolu Efes’te düzen her zaman üçüncü top yönlendirici üzerinden oluştu. Micic ve Larkin’in yanına üçüncü bir kısa ne zaman eklendiyse Efes daha iyi bir takım oldu. Bu Final Four’da da Rodrigue Beabouis, Krunoslav Simon’un durumu çok belirleyici. Hem üçüncü bir top yönlendirici hem de Beabouis’nın Olimpiakos kısalarına yapacağı savunma Efes’i bir kaç basamak yukarıya çıkarabilir. Yıllardır bu takımın oyun sıkıştığında emniyet kemeri olan oyuncusu Simon’da bu sezon sakatlıklardan dolayı eski performansının çok uzağında kaldı. Yine kriz anlarında onun soğukkanlılığına çok ihtiyacımız olacak. Rodrigue ve Kruno’dan en azından alabileceğimiz 15’er dakika Efes’in maçı koparmasında çok önemli olacak. Ergin Ataman’da röportajında onlardan kısa sürede olsa yararlanmalarının önemine değinmişti.

Kısa Eşleşmeleri

2021-22 Final Four’un hikayesi kısalar üzerinden yazılacak gibi. Play-off eşleşmelerinin hepsinde düğüm kısa oyuncuların etkisi ile çözüldü (Barcelona Laprovittola ile seriyi aldı, Sloukas 2-3 dakikada Monaco’nun fişini çekti, Llull öldü derken küllerinden doğarak seriyi kopardı, Efes ise Micic ve Larkin ile Milano’yu geçti).

Anadolu Efes – Olimpiakos eşleşmesinde de kısaların etkisi hiç şüphesiz belirleyici olacak. Her iki takım da kısalarından verim alıp, rakip kısaları etkisizleştirmeye çalışacak. Burada en kritik olan ise kısa eşleşmeleri olacak. Larkin’in en iyi 5’te, Micic ve Sloukas’ın da en iyi ikinci 5’te olması da bu tezi doğruluyor.

Olimpiakos tarafında Thomas Walkup’ın kısalara yaptığı muazzam baskı en büyük kozları olacak (Mike James, Walkup’ın savunmasında ikinci maç haricindeki 4 maçta 6/33 ile üçlük attı). Burada kritik soru Walkup, Anadolu Efes kısalarından Micic’i mi yoksa Larkin’i mi tutacak. Çok muhtemel koç Bartzokas Walkup’ı Larkin’e verip, Micic’i Papanikolaou ile savunacak. Yunan temsilcisi için problem ise Sloukas’ın kimi tutacağı. Anadolu Efes, Sloukas’ın savunma zaafiyetini kullanmaya çalışacaktır. Sloukas hücumda çok iyi bir general olsa da kariyeri boyunca savunmada hedeflenen bir oyuncu oldu. Micic ve Larkin’in penetreleri ile bu zaafiyeti lehine çevirmesi gerekiyor.

Anadolu Efes tarafında Beabouis’ın hücumdaki etkisinin yanı sıra savunmadaki kısa savunması çok önemli bir yer tutuyor. Beabouis’dan sakatlık problemi ile yararlanamadığımız durumda ise bu açığı nasıl kapatacağımız önemli. Milano serisinde Beabouis ve Simon’un yokluğunu James Anderson ve Elijah Bryant ile doldurmaya çalıştı koç Ergin Ataman. Milano serisinde takımın ana sürükleyicilerinden biri olan Shields’i çoğunlukla Anderson ile savundu. Shield’in takım hiyerarşisindeki yerinden dolayı bir oyuncuyu onun başına vermek mantıklıydı ama Olimpiakos maçında ana sürükleyiciler kısa oyuncular olduğu için Anderson’a uzun süreler vermek zor olacak. Burada muhtemelen en mantıklı hamle Sloukas’a Elijah Bryant’ı verip, Papanikolaou’yu Micic ile savunmak. Hücum repertuarı en geniş olan Tyler Dorsey’i oyunda bulunduğu dönemde bazen Bryant bazen de Larkin ile savunmamız gerekecek.

Seyirci Faktörü

Her ne kadar final four Belgrad’da olsa da ev sahibi takım şüphesiz Olimpiakos olacak. Açıklanan bilet satışlarına göre biletlerin %45’ini Yunan, %16’sını İspanyol, %6’sını İsrailli, %5’ini Türk ve %5’ini Sırp taraftalar almış durumda. Sırplar ile Yunanların Ortadoks kardeşliği, Kızıl Yıldız ile Olimpiakos taraftarlarının da Dost Tribünler oluşu Olimpiakos’u ev sahibi yapıyor. İlk maçta salonun yaklaşık %60-70’i Olimpiakos’u destekleyecektir. Tribünün maça ve hakemlere etkisi illaki olacaktır. Anadolu Efes ise buraları oynamaya çok alışkın bir oyuncu grubu ve antrenöre sahip. Şüphesiz bu durumu minimize etmeyi başaracaklardır.

Final Four’un Sırbistan’da oluşunun bir diğer etkisi de Vasilije Micic’e olacak. Micic şu anda Sırp basketbolunun Avrupa’daki en iyi oyuncusu. Bu durum da onu Final Four haftasında ülkesinde çok popüler yapıyor. Tüm Sırp taraftar ve medyasının gözü ve ilgisi onda olacak. Bu ilginin Micic üzerinde olumlu etki yaratabileceği gibi olumsuz da etkileyebilir. Micic kendi ülkesinde, kendi seyircisi önünde daha motive olarak maça çıkabilir. Böyle bir Micic sadece bu maçta değil olası bir final maçında da ibreyi Efes’e çevirebilir. Bir de olumsuz etki ihtimali var ki bunu düşünmek bile bizleri korkutmaya yetiyor. Sırbistan’da ailesi, akrabaları, arkadaşlarından oluşan büyük bir çevresi var Micic’in. Şüphesiz onları görmek, onlarla vakit geçirmek isteyecektir. Üstüne üstlük onlarca belki de yüzlerce Yunan gazeteci Micic’in duygusal oluşunun farkında. Bu durumu lehlerine çevirmek için Micic’in maça konsantrasyonunu düşürme adına ellerinden geleni yapacaklardır. Micic yaşından çok daha fazla olgunluğa sahip bir oyuncu. Bu süreci de en profesyonel bir şekilde geçireceğine inanmamız gerekiyor.

Kısa Kısa

  • Final four’daki takımlar arasında Beabouis ve Simon’un olası eksiklikleri durumunda en dar rotasyonlu takım Anadolu Efes olabilir (8 oyuncu ile). Real Madrid (Taylor ve Deck’in katılımı) ve Barcelona (Higgins’in katılımı) 12 kişilik bir rotasyona sahip olacaklar gibi duruyor.
  • Şüphesiz Olimpiakos sert ve çirkin bir oyunla sahaya çıkacak. Bu sertliğe vereceğimiz cevap çok önemli. Monaco serisinin 5. maçında henüz ilk dakikalarda Kostas Papanikolaou’nın Bacon’a yaptığı hareket maçın anahtarı olmuş olabilir. Böyle tuzaklara düşmeden soğukkanlılığımızı korumalıyız.
  • Olimpiakos’un nasıl savunmaları tercih edeceği çok belirleyici olacak. Geçen sezonki Real Madrid play-off serisinde gördük ki Anadolu Efes switch savunmasında zorlanıyor. Olympiakos’un Usman Garuba tarzı bir uzuna sahip olmadığı düşünülünce çok tercih etmeyebilirler. İkili sıkıştırmalarda ise Milano serisi gösterdi ki Anadolu Efes kısaları oyunu çok iyi okuyabiliyor ve cezayı kesebiliyoruz.
  • Anadolu Efes’in oyunu kısa merkezli olsa da maçın x-faktörü Pleiss olacaktır. Onun oyunda kalabileceği süre ve vereceği katkı çok kritik. Ergin Ataman rakip takımda Fall, Tavares gibi uzunlar yer aldığında maçın başındaki hücumları Pleiss üzerinden kurguluyor. Şutları sokması Fall’ın dışarı çıkması ve diğer oyuncular için alan açılması adına çok önemli. Adam değişme savunmasında Tibor Pleiss’ın oyunda kalması zorlaşacaktır. Play-off’larda Milano bu durumu çok kullanamasa da final four’da hedeflenen oyuncu olabilir. Bunlar da Pleiss’ı en kilit oyuncu yapıyor.
  • Olimpiakos cephesinde ise x-faktör Shaquielle McKissic olacaktır. Anadolu Efes de çoğu rakipleri gibi maç başında onun şutunu riske edecektir. Ritimden çıkması en kolay iki oyuncudan biri (Tyler Dorsey ile beraber). Şutları kaçırarak başlaması çok önemli. Kariyerinin başında tamamen atletizmi üzerinden potaya giderek oynayan Mckissic son yıllarda çok büyük bir gelişim gösterdi. Oyunu okuma, dış şut ve savunma konusunda çok fazla ilerleme kat etti. O’nun kötü bir gününde olması maçı lehimize çevirecektir.
  • Milano serisinde de gördük ki Anadolu Efes forvetlere çok fazla boş üçlük şansı veriyor. Ricci, Shields ve Datome bu durumu çok kullanamasa da Vezenkov hepsinden daha iyi bir şutör. O’nun ritme girmesi işleri çok zora sokacaktır.
  • Anadolu Efes’in iki yıldızı Shane Larkin ve Vasilije Micic sezon boyunca 30 dakikaya yakın ortalamalarla oynarken Olimpiakos’ta sadece Vezenkov (maç başı 30 dakika) 25 dakikadan fazla süre aldı.
NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz