Altın Çocuk: Lauri Markkanen

755
Lauri Markkanen

“Yetenek, sükûnet içinde ortaya çıkar. Karakter ise dünyanın fırtınaları içinde.”

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Goethe bu sözü ile yeteneği tanımlarken, Lauri Markkanen yeteneğini saha içindeki yaptıklarıyla tanımlıyordu. 2.13 metre boyundaki Finli oyuncu, yüksek top tekniği, dış şut tehdidi, FİBA U20 2016 Avrupa Şampiyonası’nda sayı kralı olması ve bunları uzun forvet pozisyonundaki birisi olarak gerçekleştirmesi yeteneğini gözler önüne seriyor.

Markkanen sporcu bir aileden geliyor; babası Pekka, Unıversity of Kansas’da kolej basketbolu, annesi Riikka ise profesyonel olarak basketbol oynadı. İki kardeşi de profesyonel sporcu olan Lauri, geçen sezonu NCAA’de Arizona’da 15.6 sayı 7.2 ribaund ortalamasıyla geçirdi. Eurobasket 2017’de gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken Markkanen, turnuvayı 19.5 sayı 5.7 ribaund ve 0.7 blokla tamamladı.Finlandiya ikinci turda İtalya’ya boyun eğse de, dikkatler grup aşamasındaki harika oyunuyla 20 yaşındaki bu gence çevrilmişti.

Markkanen’in oyun stili Kristaps Porzingis ve Dirk Nowitzki’ye benzetiliyor.Fiziği kuvvetli, topa bir guard kadar hakim, hucümda kendi şutunu yaratan modern uzun kavramında kendine özel bir yer ediniyor. Top tekniğinin ve toplu oyunlardaki başarısının küçükken 2 ve 3 numaralardaki oyununun etkisi olduğu aşikar. Geçen sezon üç sayı çizgisinin gerisinden yüzde 43 ile oynadı.Oyunu okuma becerisi ve etkili top kontrolü sayesinde hucümda takım arkadaşlarını beslemesini iyi yapıyor. Hucümda geliştirmesi gereken tek yönü ise post oyunu. Savunmada güçlü fiziğini iyi kullanan, uzun kollarıyla da hem blok tehdidi hem de rakibinin görüş açısını kapatıp pas arası yapabilen Markkanen oyunun iki yönünde de harika işler yapıyor.

Avrupa’nın en iyi uzunlarından biri olarak görülen çaylak oyuncu şimdi NBA’de rüşdünü ispatlayacak.Yeniden yapılanma sürecindeki Chicago Bulls’ta Finli oyuncu takımı için önemli bir rol oynayacağa benziyor.Ayrıca Mirotic ile Portis’in kavgası onu ilk beşteki yerini almasında ön ayak oldu. NBA tarihinde ilk üç maçta +10 üçlük atan ilk oyuncu olan Markkanen, oyunuyla herkesi büyülemeye devam ediyor. Çaylak oyuncu, Micheal Jordan’ın gölgesinde United Center’da kendi efsanesini yazmaya çalışacak.

Sercan Çelikbaş

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here