Açılan Yeni Sayfalar: Beşiktaş & Bahçeşehir Koleji

62

Merhaba sevgili Son Periyot takipçileri! Yaklaşık 3 buçuk aydır Türk ve Avrupa basketbolundan uzaktaydım. Biraz dinlenmek istedim. Ama bu esnada basketbola özlemim hiç bitmedi. Bu 3 buçuk aylık ara, bana 3 buçuk yıl gibi geldi. Şimdi burada; Son Periyot’ta yeni bir sayfa açıyorum. Herkes için hayırlı olsun!

Dediğim gibi, yeni bir sayfa… Bu vermiş olduğum arada da basketboldaki gelişmeleri takip ettim. Orada da bazı yeni sayfalar açıldığını gördüm. Bu nedenle ilk yazımın başlığını böyle belirledim. Peki, hangi takım sayesinde? Cevabı, bu sezon yeniden doğan Beşiktaş…

Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz günlerde Beşiktaş’ta bir başkanlık seçimi vardı ve Hasan Arat, Kara Kartallar’ın yeni başkanı oldu. Arat’ın ekibinde, Bahçeşehir Koleji’nin eski başkanı Hüseyin Yücel de ikinci başkan olarak görev alacak. Hem Sayın Arat’a hem de Sayın Yücel’e yeni görevlerinde başarılar dilerim.

Hasan Arat, seçim sürecinde, bir televizyon kanalında Bahçeşehir Koleji ile basketbolda birleşip EuroLeague’de mücadele edecek bir takım oluşturacağını söylemişti: “Önümüzdeki yıl Beşiktaş ile Bahçeşehir Koleji birleşecek ve EuroLeague için ilk adım atılacak. Bahçeşehir burada bize sponsor olacak ve aynı zamanda bizim salonumuzu da yapacaklar”

Bunu biz 2006’da Fenerbahçe ile Ülkerspor arasındaki birliktelikte görmüştük. Beşiktaş’ın böyle bir adım atacak olması, birçok açıdan Türk basketboluna fayda sağlayacaktır. Gelin, birlikte bakalım:

1) YENİ BİR GÜÇ: Ülkerspor, 1993-2006 yılları arasında Türkiye’de şampiyonluklar yaşadı ama bir türlü Efes’in ulaştığı konuma gelemedi. Futbolu domine eden kulüpler, basketbolda da başarılı olmak istiyordu. Fenerbahçe’nin bu atılımı sonucunda Fenerbahçe Ülker’in doğuşu, Efes ile rekabet edecek bir takımı doğurmuştu. Bahçeşehir Koleji de 2018 yılından beri Basketbol Süper Ligi’nde bir seviyeye çıkmaya çalıştı, üstüne bir FIBA Europe Cup şampiyonluğu yaşadı. Ancak Kırmızı Ejderhalar, bir müessese takımı olarak, Efes’in seviyesine çıkamadı. Önümüzde göreceğimiz Beşiktaş Bahçeşehir Koleji takımı, tıpkı Fenerbahçe Ülker oluşumu gibi, Türk Basketboluna yeni bir güç, yeni bir rekabet getirecek.

2) BİR ELMANIN İKİ YARISI: Beşiktaş son yıllarda mâli açılardan zorluklar yaşadı. Geçen sezon küme düşmenin eşiğinden dönmüştü ve rekabette zorlanan bir takımdı. (Alperen Şengün’ün olduğu sezon hariç.) Tarihi bir asrı aşan, büyük bir taraftar kitlesine sahip, geçmişte birçok başarı yakalayan, NBA yıldızlarının geldiği takımın bu duruma düşmesi hiç iç açıcı değildi. Bahçeşehir Koleji de belli bir seviyede, iyi bir ekip oluşturuyor, başarılı işler çıkarıyor ama öğrenciler haricinde salonu dolduracak kitleye bir türlü erişemiyordu. Bu birliktelik, Türkiye’nin en köklü kulüplerinden biri olan Beşiktaş’ı hem mâli açıdan güçlendirecek hem de seyir zevki daha yüksek bir takımın oluşmasını sağlayacak.

3) İKİLİLİKTEN KURTULMA: Türk Basketbolu, Pınar Karşıyaka’nın 2015’teki şampiyonluğundan sonra, ya Efes’in ya da Fener’in şampiyon olduğu bir BSL’ye sahne. Bazen finalde rakipler değişti ama kazananlar ya Efes ya da Fener. Beşiktaş Bahçeşehir Koleji, bu ikilikte ilerleyen lige uzun vadede bir rekabet alanı oluşturan takım olacaktır.

4) RAKİPLER İÇİN İTİCİ BİR GÜÇ: Bu birliktelik sadece Beşiktaş ile Bahçeşehir Koleji’ne faydalı olmayacak. Diğer rakiplerin de güçlenmesi için bir gösterge olacak. Futbolda üç büyükler diye tabir edilen iki kulüp, basketbolda bu birleşimlerle kuvvetli bir oluşuma gitti; daha ziyade Fenerbahçe bunu başardı ve Beşiktaş da ilk adımlarını atacak. Türk basketbolunun öncü kulübü Galatasaray’ın da ezeli rakiplerine bakıp bir yol alması ve bu rekabetin içinde olması, bence gündeme gelmelidir. Tabii ki İstanbul dışında da bu tarz birliktelikler ve yönetimler faydalı olabilir. Birleşme olarak olmasa da doğru aksiyonların alınmasıyla, BSL’deki iki Bursa ekibinin; Bursaspor Info Yatırım ve Tofaş’ın bu rekabette bir yer edinmesi söz konusu. Müthiş bir basketbol kültürüne sahip Pınar Karşıyaka’nın da bu yeni oluşumla rekabet edecek politikalar uygulaması da gündemde olacaktır.

Türk basketbolunda, gelecek sezondan itibaren yeni bir süreç yaşanacak, yeni bir sayfa açılacak. Bu sürecin nasıl ilerleyeceğini birlikte göreceğiz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz