24. Hafta: Fenerbahçe Beko – Maccabi Tel Aviv Maç Önü

24. Hafta Fenerbahçe Beko - Maccabi Tel Aviv Maç Önü

Temsilcimiz Fenerbahçe Beko, çift maç haftasının ikinci maçında İsrail temsilcisi Maccabi Tel Aviv ile karşılaşacak. Çift maç haftasına kadar son iki maçında yenilmeyen temsilcimiz Fenerbahçe Beko için çok kritik bir viraj olacağını söylememiz isabet olur. Temsilcimiz puan tablosundaki ilk 8 takımdan yalnızca bir tanesini yenebildi. O takım ise Olimpia Milano oldu. Burada göze çarpan bir unsur ise temsilcimizin TOP 8’e girebilmesi için büyük takımları yenme zorunluluğudur. Kısacası Fenerbahçe Beko’nun her maçı bir final havası içinde geçecek desek pek yanılmış olmayız.

Rakibimiz Maccabi Tel Aviv’e baktığımızda; puan tablosunda 14 galibiyet, 8 mağlubiyet ile 5. sırada bulunuyor. Temsilcimiz Fenerbahçe Beko ise 10 galibiyete ve 12 mağlubiyete sahip. Bu istatistik ile Fenerbahçe, 9. sırada bulunuyor ve 8. sıradaki rakibi Olimpia Milano ile arasında yalnızca 1 mağlubiyet farkı olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Maccabi Tel Aviv Rakip İncelemesi

Rakibimizin en çok dikkat çeken oyuncusu Scottie Wilbekin. Çift maç haftasına kadar oynadığı son üç maçında 17.3 sayı ortalaması buldu. Olimpia Milano maçında 22 sayı, 4 asist, 4 ribaund; Bayern Münih maçında ise 9 sayı, 8 asist, 2 ribaund ve Real Madrid maçında 21 sayı, 4 asist ve 3 ribaund ile sivrilen oyuncu oldu. Ayrıca değinilmesi gereken bir diğer isim ise Othello Hunter. Kendisi ribaund sıralamasında sezon genelinde maç başına 6.4 ribaund ile 7. sırada bulunuyor. Temsilcimizin sezon başından beri en büyük zaafı olan ribaund konusu hakkında bu maçta nasıl bir strateji izleyeceğini göreceğiz.

Maccabi Tel Aviv, temsilcimizle oynadığı son maçta ezici üstünlükle ribaundları domine etti. Maccabi Tel Aviv’in kaybettiği çift maç haftasına kadar olan son iki maçında, rakiplerinin serbest atış çizgisine gelmede ve ribaund almada İsrail temsilcisinin önünde olduğunu görüyoruz. Ayrıca önemli bir husus olan Tarik Black, Nate Wolters ve Omri Casspi’nin sakatlığı, rakipleri için kazanma ihtimallerini arttıran bir gerçek. Scottie Wilbekin’in çift maç haftasının ilk maçında oynayıp oynayamayacağı durumu ise belirsizliğini koruyor.

Maccabi Tel Aviv, Bayern Münih maçında 26/63 ikilik ve %41.3 isabetle oynarken rakibi 25/56 ikilik ve %44.6 isabetle oynadı. Maccabi Tel Aviv, 11/34 üçlük ve %32.4 oranla isabet bulurken rakibi Bayern Münih ise, 10/21 üçlük ve %47.6 oranla isabet buldu. Maçta en dikkat çeken istatistik ise Bayern Münih’in serbest atış çizgisinden 20/22 isabet bularak %90.9 atış oranı ile oynaması oldu. Öte yandan Maccabi Tel Aviv ise yalnızca 8 kez serbest atış çizgisine gelip 5 tanesini atabildi. Bayern Münih, 40 ribaund alarak Maccabi’yi bu alanda domine etti. Maccabi Tel Aviv ise 30 ribaund alarak karşılık verdi. Bayern Münih, maçı 80 – 68 kazandı.  Diğer kaybedilen Real Madrid maçında ise en göze çarpan istatistik yine Maccabi Tel Aviv’in rakibini 24 kez serbest atış çizgisine getirmesi oldu. Real Madrid, o maçta 20/24 serbest atış isabeti bulurken Maccabi Tel Aviv ise 12/15 serbest atış isabeti buldu ve maçı Real Madrid  77 – 81 kazandı.

Oynanılacak maçın genelinde temsilcimiz Fenerbahçe Beko, ribaundlarda üstünlüğünü sağlar ve serbest atış çizgisine ne kadar çok gelirse Maccabi Tel Aviv maçını kazanma ihtimali o kadar artacağı kesindir. Temsilcimizin bu maçta yapacağı ve yaptıracağı top kayıpları, maçın kaderini belirleyeceği apaçık bir gerçek.

Kağan Gök

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz