2002’de Kaybolan NBA Oyuncusunun Tüyler Ürperten Hikayesi

6476
2002'de Kaybolan NBA Oyuncusunun Tüyler Ürperten Hikayesi
2002'de Kaybolan NBA Oyuncusunun Tüyler Ürperten Hikayesi

2002 yılında, 33 yaşındayken kaybolan ve bir daha haber alınamayan Brian Williams, ya da daha çok bilinen adıyla Bison Dele’in tüyler ürpertici hikayesi sizlerle…

6 Nisan 1969’da müziyen bir ailenin ikinci çocuğu olarak California’da dünyaya gelen Brian Williams, çocukluğundan yaşamının son gününe kadar uçlarda bir hayat sürdü. 8 sene süren NBA kariyerinde 5 farklı takımda forma giydi. 1997 yılında Michael Jordan ve Chicago Bulls ile birlikte bir de şampiyonluk yüzüğü kazandı.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Daha sonra Detroit Pistons ona tam 50 milyon dolarlık iyi bir teklif verdi. Kariyerinin en iyi sezonlarını geçirdi. 1997-98 sezonunda 16 sayı, 9 ribaund istatistikleriyle takımının adeta sürükleyicisi konumundaydı. Sezon bittiğinde ise aldığı karar onun için dönüm noktası olacaktı. O sezon onun basketbol hayatındaki son sezonuydu…

1998 yılında, yaptığı araştırmalar sonucunda geçmişinin Afrikalıların yanında, kızılderililere de dayandığını anlayan Williams, ismini değiştirmeye karar vermişti. Amerika yerlilerinin sıklıkla kullandığı bizon anlamındaki ‘Bison’ ve Afrika’da çok yaygın olarak kullanılan ‘Dele’ adını aldı.

1999 yılında yeni adıyla Bison Dele beklenmedik bir karar alır. Basketbol oynamaktan sıkıldığını ve kendine daha çok zaman ayırmak istediğini belirtir. Detroit ile henüz 5 yıllık 36 milyon dolar değerinde kontratı olmasına rağmen yönetimle konuşarak basketbolu bırakmaya karar verir. Henüz 30 yaşında basketbol kariyerini noktalayan Bison Dele, yeni bir hayata yelken açar.

Şan, şöhret, hızlı geceler, arabalar, villalar onun için önemli değildi. Sürekli doğanın içinde yaşamak istiyordu. Kalabalıktan sıkılmıştı ve sakin bir yer arıyordu. Dünyayı merak ediyordu. 1996 yılında şöyle demişti; “Benim evim ‘dünya’ gezegenidir. Dünyayı dolaşmayı, onunla bütünleşmeyi istiyorum. Ne bir başlangıç noktasına ne de bir varış noktasına ihtiyacım var, çünkü ben bu dünyanın kralıyım…

İzleyenler bilir, hikayemiz “Into the Wild” filminde yaşananların farklı versiyonu gibi.

Avrupa, Türkiye, Lübnan, Hindistan ve oradan da Endonezya’ya geçer. Ve nihayet 2000 başında Avustralya’ya ulaşır. Bir süre jip ile Avustralya’da dolanır ve Sidney’e gider. Daha sonra Fremantle’a döner. Burada 650.000 dolarlık lüks bir yat alır. Adını da “Hukuna Matata” koyar: “ Sorun Yok”. Bu adı koyarken, teknenin içinde sevgilisi Serena ile birlikte öleceğinden haberi yoktu…

Yatı en son teknolojiyle donatır, dalış takımları alır. Bir kaptan ile anlaşır, amacının Avustralya’yı denizden dolaşmak olduğunu söyler.

2001 Şubat’ın da yatıyla Melbourne’e ulaşır. Burada Michael Jordan’dan basketbola geri dönmesi ve Washington Wizards’da kendisiyle oynaması teklifini içeren bir mail alır ama reddeder.

2001 Kasım ayında Yeni Zellanda’ya ulaşırlar ve Dele hayatının aşkı Serena Karlan’ı 50.000 $’lık borcunu ödeyerek kendisiyle birlikte gezmesi teklifinde bulunur.

Nisan 2002’de kız arkadaşıyla Tahiti’ye tatile çıkmak için gün sayarken, uzun zamandır konuşmadığı ağabeyi Kevin ile iletişim kurar. Abisi Kevin Williams ile NBA’ya girdiğinden beri araları açık olan Dele ailenin iyi çocuğuydu ve hayata tutunmakta zorlanan abisine maddi desteğini de kesmemişti. 2.03 boyunda abisi astım hastası olduğu için basketbol oynayamamıştı. Düzenli işi yoktu. Parasız ve borç batağında oldukça kötü bir hayatı vardı. Kısacası belanın ta kendisiydi…

Bison Dele, abisini sevgilisiyle gideceği 3 haftalık Tahiti tatiline götürmeyi teklif etmiş ve Kevin de bunu kabul etmişti. Kevin, evindeki tüm eşyaları borçlu olduğu Deanne Heinrichs’e bırakıp uçağa atlayarak Auckland’e geldi. Ölüm yolcuğu başlıyordu…

2 Mayıs’ta Dele, Serena, ağabeyi Kevin ve Kaptanları Saldo ile beraber Tahiti yolculuğuna başlamıştı. 20 Mayıs’ta Tahiti’ye vardılar. Burada 12 gün boyunca dolaştılar.

24 Haziran’da Bison Dele kız arkadaşıyla “Sofitel Coralia La Ora” adlı otelde gecesi 500 dolarlık klimalı bir bungalova yerleşirken, abisi ve kaptan teknede kalmıştı.

Abisi Kevin, Bison, sevgilisi Serena ve kaptan 3 Temmuz’da yeni bir tatil için 136 mil ötedeki Raitea adasını rotalarına eklediler. Son durak ise Honolulu/Hawai olacaktı. 2002 6 Temmuz’da ise kimseden haber alınamadı…

Her gün ailesiyle telefon görüşmesi yapan Serena Karlan’ın telefonunun uydu bağlantısı kesildi. Kaptan ve Bison Dele’in ki de öyle.

Nedeni belli olmayan bir sebepten dolayı tartışmaya başlayan Bison ve Kevin’in tartışmaları kısa süre içinde yumruk yumruğa kavgaya dönüşmüştü. 2.11m ve 2.03m boyundaki iki devi ayırmaya çalışan Serena ise Kevin’den aldığı darbe ile yere düşmüş ve kafasını yere sert bir şekilde vurunca orada ölmüştü. Telsizle durumu Tahiti’ye rapor etmek isteyen kaptan Bertrand Saldo’yu engellemeye çalışan Kevin, direnmesi üzerine bir ingiliz anahtarı ile kafasına vurarak onuda öldürmüştü.

Yaşanan bu vahşetin ardından Bison, Abisi Kevin’e bıçakla saldırınca, oda teknede bulunan ruhsatsız silahıyla kardeşini göğsünden vurarak öldürdü. Sonrasında paniğe kapılan Kevin tüm cesetlerin ayaklarına ağırlık bağlayıp okyanusa adeta köpek balıklarına yem olarak attı.

Kevin sonrasında dayanamayıp olanları kız arkadaşına telefonda anlattı. Hitia Adasına kaçtı ve teknenin adını, rengini değiştirdi. Bu arada uzun süredir Serena’dan haber alamayan ailesi polise başvurmuştu. Konuyu araştırmaya başlayan FBI ve Fransız polisi bir süre sonra Kevin’i gözaltına aldı. Ancak ellerinde delil olmadığı için serbest bırakmıştı. Kevin’in kız arkadaşı Erica ise dayanamayıp polise tüm bildiklerini anlattı.

Kevin ABD- Meksika sınırında çırılçıplak ve yarı baygın halde bulundu. Hastaneye kaldırılan Kevin komaya girdi ve beyin ölümü gerçekleşti. Sebebi ise Astım hastası olduğu için aldığı ilaçların aşırı dozda alınması olarak belirlendi.

1 ay sonra ise Anne Patricia Williams, oğlunun solunum cihazından çekilmesini talep etti. Kevin 27 Eylül 2002’de makinadan çıkarıldıktan 6 saat sonra sırlarıyla birlikte hayata gözlerini yumdu.

Kevin’in ölümünden sonra FBI, teknenin adının değiştirildiğini ve Bison üzerinden 150 bin dolar çekildiğini anladı. Ve olayın 1 numaralı katil zanlısı olarak Kevin’in olduğu anlaşılmasıyla dosya kapandı.

Bison Dele’in tek hayali dünyayı gezmek ve sevdikleriyle birlikte biraz huzur bulmaktı…

İzlemek isteyenler için, olayları tüm detaylarıyla anlatan bir içerik

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here