Vefa: Dirk Nowitzki

607
Vefa: Dirk Nowitzki

Almanya’nın küçük bir kasabasında, Wurzburg’da dünyaya geldi.

Önceleri basketbolla çok ilgilisi olmayan, uzun boylu, cılız, dalgalı uzun sarı saçlı birazcık ürkek bir delikanlıydı. Ablaları sayesinde basketbolla tanıştı.

Sıradan bir gün… Sıradan bir okul takımı… Sıradan bir basketbol maçı…
USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

George Orwell’ın dediği gibi; sıradan olmanın en kötü yanı, bir gün sıradan olmama ihtimalidir. İşte o gün o ihtimal gerçekleşti. Holger Geshwinder isimli bir basketbol koçu o uzun saçlı çelimsiz çocuğa baktı ve 1994 yılında bir çocuk izledim, oyunu bilmeden doğru işleri yapabiliyordu, çok etkilendim ve heyecanlandım” dedi.

O, sıradan olmaktan çıkan gün, tüm basketbolun kaderini değiştirdi. O, “Uzunlar şut atamaz”, “Avrupalılar NBA’de süperstar olamaz” algısını paramparça etti.

O cılız ve ürkek delikanlı, Holger Geshwinder ile her gün çalıştı. Sadece basketbol da değil, geometri, matematik, felsefe alanlarında da ciddi şekilde mesai harcadı. Bu da yetmedi, aldığı müzik eğitimi sayesinde artık ablasının doğum gününde mini bir konser verecek kadar gitar çalabiliyordu. Avrupa’da hiç bir ligde oynamadan sadece ikinci liglerde oynayıp direk NBA’e gidip, orda sayısız başarılar kazanıp, üstüne finaller MVP‘si olup, şampiyon oldu.

Ülkesinde genç basketbolcular yetişmesi için Almanya Basketbol Federasyonu’na 1 milyon dolar yardımda bulundu. Tek bilinen ve popüler olan spor dalının futbol olduğu Almanya’da bir basketbolcu olarak adına müze açtırdı. Milli takım formasını açık arttırmayla satıp, birçok yoksul çocuğun eğitim masraflarını karşıladı. 30.000 sayı barajını geçtiği, o her şeyi kazandığı gün, Holger Geshwinder’in yüzündeki gururlu gülüş sonrasında, mikrofonu eline alıp, o sıradan günü bambaşka bir hikâyeye çevirdiği için ona teşekkür etti. Onun sayesinde milyonlarca çocuğun kaderini değiştirip, bir ülkede futbol hegemonyasını yıkıp, basketbol maçları izletti. Onca başarı, şöhret ve kariyer… Nereden geldiğini, kimin getirdiğini unutmadan, vefasını her seferinde dile getiren, Avrupa’nın en büyük basketbolcusu… Kariyerin bitmiş olsa da hiç bir zaman unutulmayacaksın.

Bu dünyadan bir Dirk Nowitzki geçti…

Eren Sarıkaya

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here