NBA Takımlarının Kar-Zarar Hesapları

861
NBA Takımlarının Kar-Zarar Hesapları
NBA Takımlarının Kar-Zarar Hesapları

Bildiğiniz gibi NBA’de takımlar yüzlerce milyon dolarlık bütçeleriyle oynuyor. Daha bugün Cleveland Cavaliers, yıldız oyuncusu Kyrie Irving ile 5 yıl için 90 milyon dolarlık bir anlaşma yaptı. Los Angeles Clippers’ın da 2 milyar dolara satılacağı konuşuluyor. Rakamlar bu kadar büyük olunca yıllık kar-zarar hesapları da büyük önem taşıyor.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

nba kar zarar 2014
nba kar zarar 2014

2013-2014 sezonunun ardından bazı NBA takımları kar ederken, bazıları ise zarar etti. 30 takımdan 9’unun sezonu, lüks vergisi ve gelir paylaşımı dağıtımları nedeniyle, zarar ile kapatması bekleniyor. En büyük zararı beklendiği gibi Brooklyn Nets etti. Brooklyn Nets’in geçen yılki basketbol aktivitelerinde 144 milyon dolar kaybeceği öngörülüyor. Nets’in hemen ardından en çok zarar eden 2. takım olması beklenen Washington Wizards ise 13 milyon zarar ile sezonu tamamlayacak gibi. Nets ile Wizards arasındaki fark gerçekten inanılmaz : 131 milyon dolar.

Nets Neden Bu Kadar Zarar Etti

Yaşlı sayılabilecek bir kadroya 90 milyon dolar lüks gelir vergisi ödeyip, çok büyük riskler alındı ama herhangi bir gelir paylaşımı yardımı da alınmayınca böyle bir durum ortaya çıktı. Brooklyn Nets, ayağını yorganına göre uzatmamanın faturasını bu denli büyük bir zarar  ile ödedi.

Brooklyn Nets, lüks vergi ödemeleri dahil takım kadrosuna toplamda 190 milyon dolar harcadı. Aslında burada kar etmek değil kazanmak amaçlanmıştı. İlk turda zorlu geçen Toronto Raptors eşlemesinden sonra Nets, ikinci turda Miami Heat ile eşleşti ve 5.maçta elenmekten kurtulamadı. Dolayısıyla hem zarar edildi hem de sezon başarısızlıkla tamamlanmış oldu.

Nets. Lawrence Frank’i NBA’in en çok kazanan asistanı yaptı ve Frank ile bir ay önce tekrar sözleşme imzaladılar. Takım koçu Jason Kidd Milwaukee’ye gitti, Paul Pierce şu an için serbest kaldı ve takım 4 yıl içinde yeni draftlar toplayacak. Prokhov şampiyonluk hırsı için kuşkusuz ki para harcamaya ve kaybetmeye devam edecek. Ancak bu şekilde devam ederse zamanla her şey daha da zorlaşacak gibi görünüyor.

Bu arada bu rakamlar sadece basketbol aktiviteleri içindi. Bunun dışında Nets ve takımın sahibi Mikhail Prokhorov’un Barclays Center’dan elde ettiği gelirler de var. Bu gelirler de Nets’in kasasına girdi fakat 144 milyon dolarlık kaybın yanında sezon boyunca elde ettiği bu gelirler denizde su damlası kalıyor.

Lakers Başarısız Olsa da Kar Etti

Los Angeles Lakers NBA takımları içinde en çok kar eden takım oldu. Kulüp tarihindeki en kötü sezonunu yaşayan Lakers hiçbir iddiası olmadığı halde, playoff’lara bile kalamadan 100 milyon dolar kar ediyor. Kobe Bryant’ın sakatlığından dolayı olmadığı ve Batı Konferans’ı Utah Jazz’dan sonra en kötü galibiyet yüzdesiyle bitiren Lakers tüm bunlar rağmen NBA’in en çok kar eden takımı oldu.

Lakers’ı 61 milyon dolar kar ile Chicago Bulls takip etti. Houston Rockets 40,7 milyon dolar, Boston Celtics 33 milyon dolar ve Oklahoma City Thunder ise 29 milyon dolar kar ile sezonu tamamladı. San Antonio Spurs, Utah Jazz ve Denver Nuggets’ın da kar etmesi bekleniyor.

Kar eden takımların 2014-2015 sezonu için neler yapacağını göreceğiz.

NBA Takımlarının Kar-Zarar Hesapları
NBA Takımlarının Kar-Zarar Hesapları

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here