Takasın Ardından: Kawhi Leonard ve Toronto Raptors

522
Toronto Raptors
Takasın Ardından Kawhi Leonard ve Toronto Raptors

Bildiğimiz gibi Kawhi, artık Spurs forması giymek istemediğinden bahsetmişti. Artık daha büyük market takımlarında oynamak istediğinden ve daha göz önünde bulunmak istediğinden söz etmişti.

Bu “büyük market” takımlarının da başında bildiğimiz gibi Los Angeles Lakers geliyordu. Koç Gregg Popovich, Leonard’ı kaybetmek istemediğini fakat kaybedecekse de onu bir Batı Konferansı takımına göndermeyeceğini söylemişti. Spurs, Lakers’a önerdiği takasta Lakers’ın Lonzo Ball hariç bütün genç yeteneklerini isteyerek Lakers ile bir takasa yanaşmayacağını, yanacaşaksa da bütün bir gelecek alacağını belli etmişti. Bu gelişmelerden sonra Spurs başka bir All-Star olan DeMar DeRozan ve genç pivot Jakob Poeltl karşılığında Kawhi Leonard’ı Toronto Raptors’a takasladı.

Peki ama Leonard ve Raptors ne yapacak, gelecekleri ne?

Şimdi önümüzde iki seçenek var:

1- Leonard Raptors’ta bir yıllık kiralık oyuncu misalı oynar daha sonra da gelecek yaz döneminde başka bir takımla yoluna devam eder.

2- Leonard ve Raptors takımı iyi uyum sağlar, bu sene en azından konferans finali yapar ve Leonard tekrar Raptors ile imzalayıp takımın yeni yüzü olur.

Benim görüşüm, konferans finali yaparlar fakat karşılarına gelecek takım önemli Sixers, Celtics gibi takımlarla karşılacaklar. Celtics bu yıl kağıt üstünde net en iyi doğu konferansı takımına sahip ve bence eğer konferans finallerinde karşılaşırlarsa Celtics’in finale çıkacağını düşünüyorum.

Bu Leonard ayrılır anlamına gelir mi? Belki evet, belki de hayır. Takımla iyi uyum sağlayıp yıl içinde güzel bir performans gösterirlerse 55-60 arası bir galibiyet alırlarsa takımda kalacağını düşünüyorum. Eğer uyum sağlayamazlar fakat doğunun zayıflığıyla ve Kawhi gibi bir MVP adayının yardımıyla yine konferans finallerine çıkarlarsa bu sezon Kawhi için sadece onun kendini tekrar kanıtladığı bir sezon olur ve muhtemelen de yaz döneminde takım arayışlarına devam eder.

Peki Kawhi ya sağlam dönemezse?

Açıkçası Kawhi’ın oyun stiline sahip bir oyuncunun dönebileceği en kötü durumun MVP adaylığından yalnızca bir yıldız oyuncuya düşüşü olur çünkü Kawhi zaten çok atletik bitirişlerle tanınan bir oyuncu değil, kimse ondan enteresan smaçlar beklemiyor. İnanılmaz bir kulaç uzunluğu ve basketbol zekası sayesinde zaten iyi bir savunmacı ve hücum oyuncusu olacak. Tek sorun kaybettiği motivasyonu belki biraz da atletizmi olur ama yine de Kawhi döndüğünde yıldız bir oyuncu olur.

Yunus Emre Karabıyık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.