OKC’de Kötü Gidişatın Temeli Ne ?

452
Oklahoma City Thunder
OKC Analiz

Geçen sene de Harden’ın Westbrook’tan iyi oyuncu olduğunu söylediğimde Westbrook’un Harden’dan daha kötü bir takıma sahip olduğunu ve o yüzden takımın geride kaldığını savunanlar oluyordu ancak ana problemin hiç farkına varmadılar, Westbrook gibi bir kaos oyuncusu oyun yapısı itibariyle çevresindeki herkesin verimini ve oyun tarzını etkiliyordu.

Bu sene yanında 2 tane yıldız seviyesinde diyebileceğimiz oyuncu alındı ve büyük işler bekleniyordu ancak ana sorun hala aynıydı. Westbrook’un takımı yönetme beceresinin eksikliği ve etrafındakilerin verimliliğini düşürmesi takımın hala ana sorunuydu ki istatistiklere de yansıdı bu durum. Geçen seneyle hemen hemen aynı süreleri bulan Paul George bu sene %4 daha düşük bir yüzdeyle 4.2 sayı daha az buluyor. Takıma katılan bir diğer yıldız Carmelo Anthony ise geçen seneden yaklaşık 2 dakika az süre buluyor ve geçen seneye oranla %1 daha düşük yüzdeyle maç başına 1.5 sayı daha az buluyor. Geçen sene etrafında “yeteneksiz” oyuncularla dolu olduğu için tüm topları “kullanmak zorunda kalan” Russell Westbrook bu sene daha da verimsiz hale dönüştü. Geçen sene maç başına 24 top atıp 10.2 isabet bulan Westbrook bu sene 17.8 top kullanıp 7.4 isabet buluyor ve saha içi yüzdesi %1.2 oranında düştü. Geçen seneye oranla üçlük çizgisinin ardından %2 daha kötü oynayan Westbrook faul çizgisinden ise felaket bir yüzde olan %57.6 ile oynuyor. Ayrıca Oklahoma Clutch konusunda ligin en kötü takımı.

Gelelim Thunder’dan gidenlere. Victor Oladipo geçen sene Thunder taraftarları tarafından en çok eleştiri alan oyuncuların başında geliyordu. Pacers formasıyla şu ana kadar iyi bir sezon geçiren Oladipo hemen hemen aynı sürelerde %1.7 daha isabetli bir şekilde 7 sayı daha fazla buluyor. Üstelik geçen seneyle aynı sayıda üç sayılık atış deneyen oyuncu %9 daha isabetli oynuyor. Hatta Oladipo bu sene bir kere haftanın oyuncusu bile seçildi. Paul George için takasla Indiana’nın yolunu tutan bir diğer oyuncu Domantas Sabonis de performansını üst seviyeye taşıyan oyuncular arasında. Geçen seneye oranla 7 dakika daha fazla alan oyuncu geçen sene %40 ile saha içi isabeti bulurken bu sene yüzdesini harika bir biçimde arttırdı ve %62.8’e çıkardı. Geçen sene 20.1 dakikada %40 ile 5.9 sayı 3.6 rebound istatistikleri yakalayan genç oyuncu bu sene 26.9 dakikada %62.8 ile 13.5 sayı 10.3 rebound istatistikleri yakaladı. Yani geçen seneden sadece 7 dakikada daha fazla süre alarak istatistiklerini katladı, verimliliği de üst düzeye çıktı. Thunder tarafından Carmelo Anthony’i almak için takasta kullanılan parçalar Enes Kanter ve Doug McDermott ikilisinden Enes ile başlayalım. Geçen seneye göre 3.7 daha fazla süre alıp %10 daha isabetli bir biçimde 1 sayı daha az üretiyor. Geçen seneden 1 top daha az kullanıp 0.3 basket daha fazla buluyor Enes, üstelik geçen seneye göre 3.7 rebound daha fazla buluyor ki maç başına 10.4 ile rebound sıralamasında 11. basamakta. Enes’in bu rebound istatistiğini 48 dakikaya yaydığımızda 19.9 ile ligde 4. basamağa yükseliyor. Bir diğer parça Doug McDermott da geçen seneye göre daha iyi bir sene geçirenler arasında. McDermott geçen sene Oklahoma dönemine göre saha içinde 0.6 top daha fazla kullanıyor ve %10 daha isabetli oynuyor ve 2.1 sayı daha fazla buluyor. En büyük özelliği şut olan oyuncu üç sayı çizgisinin gerisinden geçen sene Oklahoma’da 2.6 ile maç başına 1 isabet ile %36.2 ile oynarken bu sene 2.9 atış deneyip bunların 1.4’ünde isabeti buluyor, yüzdesi %46.9.

Geçen seneye göre sezonun ilk 11 maçında 2 galibiyet daha az alan Thunder takımı bakalım sezonu nasıl noktalayacak ve playoff dönemi geldiğinde zorlu Batı’da ne yapacaklar, orası merak konusu.

Ömer Serim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.