Euroleague’de Asist Üzerinden En Çok Üçlük Atan 10 Oyuncu

902
Euroleague’de Asist Üzerinden En Çok Üçlük Atan 10 Oyuncu
Euroleague’de Asist Üzerinden En Çok Üçlük Atan 10 Oyuncu

İyi bir Euroleague takımı için bitirici oyuncular çok önemlidir. İyi bitirici oyuncular size hücumda birçok açıdan avantaj getirir. Topu yere vurmadan set içerisinde o an hücumu başarılı bir şekilde bitirebilmeleri takımların hücumlarının hem akışkan olmasını sağlar hem de takımın hücum düzenlerini ayakta tutar.

Bu sezon Euroleague’de şu ana kadar oynanan maçlarda asist üzerinde en çok üçlük isabeti bulan 10 ismi huzurlarınıza sunuyoruz.

10- RUDY FERNANDEZ (REAL MADRID)

Bu sezon attığı üçlük sayısı: 29
Asist üzerinden attığı üçlük sayısı: 26
Asist üzerinden üçlük bulma yüzdesi: %89.6

Rudy Fernandez, bir zamanlar eski kıtanın en sevilmeyen ancak en büyük oyuncularından biriydi fakat 2015’te belinden geçirdiği sakatlık sonrası fiziksel olarak giderek düştü.

2015 sonrası iki yıldır biraz bocalayan İspanyol oyuncu, fiziksel olarak kendisinin hala eskisi gibi olduğunu düşünüyordu ancak bu sene artık oyun içerisinde kendine başka bir rol bulması gerektiğini anladı.

Topla yaratma işini Facu Campazzo, Luka Doncic ve Fabien Causeur üçlüsüne bırakan Fernandez, kendisini eli sıcak bir bitirici şutöre dönüştürdü.

Topu domine eden kısaların yanında her zaman kendini hazır tutan Fernandez, bu sezon bu üçlünün verdiği 18 asist pasında üçlük atmayı başardı.

Kariyerinin en yüksek üçlük yüzdesi olan %45.3 ile oynayan İspanyol forvet, bunu biraz da attığı 29 üçlüğün 26’sını asist üzerinden gelmesine borçlu.

9- JAMES NUNNALLY (FENERBAHÇE DOĞUŞ)

Bu sezon attığı üçlük sayısı: 30
Asist üzerinden attığı üçlük sayısı: 29
Asist üzerinden üçlük bulma yüzdesi: %96.6

Birçokları yazın, geçtiğimiz sezon istikrarsız bir performans sergileyen James Nunnally ile Fenerbahçe birlikteliğinin sona ereceğini düşündü.  Fakat bu şekilde düşünmeyen Zeljko Obradovic ve Nunnally, Amerikalı oyuncunun neler yapabileceğini ikinci sezon da çok daha açık bir şekilde gösterdi.

Geçen sezon hem hücumda hem de savunmada ne yapacağını bilmeyen halinden kurtulan Nunnally, Kostas Sloukas ve Brad Wnemaker’ın topu bu kadar domine ettiği yerde harika bir bitirici oyuncu olarak, hücumun ayakta kalmasında çok önemli bir rol oynadı.

Sezon başında Fenerbahçe’nin tıkanan hücumuna nefes veren Nunnally, özellikle köşelerden yüksek bir yüzdeyle üçlük attı.

Bu konuda özellikle Brad Wanamaker ile özel bir ilişki kuran Amerikalı şutör, Wanamaker’ın verdiği paslar sonrası tam 10 üçlük isabeti buldu. Nunnally, toplamda 30 üçlüğünün 29’ünü asist üzerinden atmayı başardı.

Nunnally gibi şutörlerin %54.5 yüzdeyle üçlük atması koçları her zaman memnun eder, fakat bu şutörleri sadece asist üzerinden beslemek, sizin doğru hücum ettiğinizin  göstergesidir ve bu kesinlikle koçların en güzel hayallerinden biridir.

8- KEVIN PANGOS (ZALGRIS KAUNAS)

Bu sezon attığı üçlük sayısı: 45
Asist üzerinden attığı üçlük sayısı: 30
Asist üzerinden üçlük bulma yüzdesi: %66.6

Önce Aito Reneses, şimdi de Sarunas Jasikevicius ile harika bir eğitimden geçen Kanadalı guard, insanların o zamanlar hayal ettiğinden bile daha iyi bir oyun kurucu oldu.

Zalgiris’in ikili oyunlar üzerine kurulu oyun planında kendisinden beklenmeyecek kadar harika bir karar verici haline gelen Pangos, Litvanya ekibinin şu ana  tarihinin en iyi sezonlarından birini geçirmesinde büyük bir rol oynuyor.

Daha çok şaşırtan şey ise Kanadalı oyuncu, bunu muhteşem bir şekilde yapıyor olması. Pangos, hem Jasikevicius’un kurduğu oyun sisteminden hiç çıkmıyor hem de asist üzerinden bitirebileceği birçok boş şut buluyor.

Pangos gibi oyuncular genellikle topu domine ederler ve şutları istedikleri zaman kaldırıp atarlar ve bunu başarılı bir şekilde yaptıkları içinde hücumda rakip savunma tarafından kolay kolay boş bırakılmazlar.

Fakat Pangos, bunu yapmıyor.  Oyunu bireyselliğe döküp zorlamadığı için Litvanya ekibinde top hızlı bir şekilde dönüyor ve hücum içerisinde çok fazla opsiyon bulabiliyorlar. O kadar ki rakipler Pangos gibi değerli bir şutörü boş bırakabiliyor. Oyuncu gelişimi açısından harika bir başarı bu.

Ligin en iyi şutörlerinden olan Kanadalı guardı, bu sezon attığı 45 üçlüğün 30’unu bu şekilde atarken bu konuda onu en çok besleyen oyuncu ise 12 asistle Vasilije Micic oldu.

7- JANIS TIMMA (BASKONIA)

Bu sezon attığı üçlük sayısı: 34
Asist üzerinden attığı üçlük sayısı: 30
Asist üzerinden üçlük bulma yüzdesi: %88.2

Janis Timma, bu yazın en değerli transferlerinden biriydi ve bunun nedenini parkede çok iyi bir şekilde gösteriyor. Koç değişikliği sonrasında oyun yapısını değiştiren Baskonia’da kısaların bitiriciliği çok önemli bir hal aldı. Topu domine eden guardların yanında pota altında Tornike Shengelia gibi dominant bir uzuna sahip olan Bask ekibi, mümkün olduğunca topu onu üzerinden dağıtan bir oyun sistemi kurguladı. Bu da onlar için Timma, Janning ve Beaubois gibi şutörlerin daha yüzdeli şut atmasının önemini artırdı.

Ligin çok yönlülük bakımında en önemli oyuncularından olan Timma ise bu sefer şut sokma becerisiyle öne çıktı. %42.5 ile şut atan Timma, 34 üçlüğünün 30’unu asistler üzerinden bulmayı başardı.

6- KC RIVERS (PANATHINAIKOS)

Bu sezon attığı üçlük sayısı: 36
Asist üzerinden attığı üçlük sayısı: 31
Asist üzerinden üçlük bulma yüzdesi: %86.1

KC Rivers’ın ne kadar değerli bir şutör olduğu yıllardır ligde görüyoruz. Khimki’de topu domine eden bir skorer profiliyle çıktıktan sonra Real Madrid’de bitirici oyuncu profiline soyunan KC Rivers, Panathinaikos’ta da bu performansını devam ettiriyor.

Amerikalı şutör, Panathinaikos’un Nick Calathes’in etrafında dört şutör şeklinde oynadıkları hücum planında en önemli atıcılardan biri. Rivers, bu sezon geçmiş sezonlara göre daha düşük bir yüzdeyle üçlük atsa da Real Madrid maçında yaptığı gibi alev gibi parlayarak Panathinaikos’un birçok maçı kazanmasında önemli rol oynadı.

Calathes’ten 13, Pappas’tan ise 5 asist pası alan Rivers, toplamda da 36 üçlüğünün 31’ini asistler üzerinden buldu.

5- CHRIS SINGLETON (PANATHINAIKOS)

Bu sezon attığı üçlük sayısı: 33
Asist üzerinden attığı üçlük sayısı: 31
Asist üzerinden üçlük bulma yüzdesi: %93.9

Bu yaz birçok büyük takımın ilgisini çeken Chris Singleton, oyunundaki değişimi sürdürmeye bu sezon da devam etti. Kuban ile EuroLeague’de ilk oynadığı sezonda daha çok pota altında bir bitirici olan Singleton, ilk sezonunda sadece 25 üçlük isabeti bulmuştu. Amerikalı oyuncu, Xavi Pascual’ın Yunan ekibinin başına geçmesiyle birlikte oyun profilini ise değiştirdi.

Rivers’da da olduğu gibi Panathinaikos’ta bütün oyuncuların dışarıdan şut atabildiği, topun Calathes’e emanet edildiği bir oyun sistemi kurgulayan Pascual, bunu Singleton ve Gist gibi iki hareketli uzunla planladı. Gist, bu oyun planında daha çok içeriye devrilen oyuncu olurken Singleton ise dışarıya açılan uzun oldu.

Bu konuda benim beklediğimin de verimli olan Singleton, Calathes ile harika bir uyum yakaladı. Amerikalı uzun, attığı 17 üçlüğün pasını Calathes’ten aldı. Toplamda da 33 üçlüğünü 31’ini asist üzerinden attı.

Singleton, %48.5 üçlük yüzdesiyle ligin en yüzdeli üçlük atan uzunu olurken bu performansı sayesinde Panathinaikos hücumlarının çok daha iyi işlemesini sağladı.

4- ADAM WACZYNSKI (UNICAJA MALAGA)

Bu sezon attığı üçlük sayısı: 35
Asist üzerinden attığı üçlük sayısı: 32
Asist üzerinden üçlük bulma yüzdesi: %91.4

Ligin en iyi şutörlerinden biri olan Adam Waczynski’nin bu listede olmasına tabii ki kimse şaşırmadı.

Nedovic gibi topu domine eden guardların yanında şutlarıyla takımına yön veren Polonyalı forvet, sezon şu ana kadar ki kısmında bunu oldukça başarılı bir şekilde yaptı. Ligin en tehlikeli şutörlerinden biri olduğu için kolay kolay savunmalar onun  yardım savunmasına gitmese de Waczynski, bu sezon %52.2 gibi oldukça yüksek bir üçlük yüzdesi tutturmayı başardı.

Şut konusunda takımın guardlarından çok fazla beslenen Polonyalı forvet, takımın üç guardı Nedovic-McCallum-Diaz üçlüsünden toplamda 20 asist aldı. Takımın genelinden de beslenmeyi başaran Waczynski, asist üzerinden 32 üçlük atarak bu listede dördüncü sırada kendine yer buldu.

3- GIGI DATOME (FENERBAHÇE DOĞUŞ)

Bu sezon attığı üçlük sayısı: 33
Asist üzerinden attığı üçlük sayısı: 32
Asist üzerinden üçlük bulma yüzdesi: %96.9

Fenerbahçe’nin İtalyan yıldızı Gigi Datome ise iki yıldır olduğu gibi bu sezon da dışarıdan bombalamaya devam ediyor. Datome ligde topa çok fazla dokunmadan nasıl sayı atılacağını en iyi gösteren oyunculardan biri.

Hücumda topun kendisine geleceğini bilen ve elini her zaman sıcak tutan İtalyan yıldız, bu sezon attığı 33 üçlüğün 32’sini asistler üzerinden buldu. Bu istatistik Nunnally’ın istatistiğiyle birleştiği zaman Fenerbahçe’nin atıcı oyuncularını ne kadar iyi beslediğini gösterir. Zeljko Obradovic’in takımı, %48’in üçlük isabetinin üstünde üçlük atan iki oyuncusunun da toplamda attığı 63 üçlüğün 61’ini asistler üzerinden attırdı.

Datome’nin Nunnally’e göre farkı ise onu besleyen oyuncu da… Nunnally’i hücumda Wanamaker beslerken Datome’yi ise Sloukas besliyor. Datome’nın attığı üçlüklerin 12’sinin asisti Sloukas’tan gelirken Wanameker ile Guduric ise 6’şar asist yaptı.

2- ALEXEY SHVED (KHIMKI MOSKOVA)

Bu sezon attığı üçlük sayısı: 60
Asist üzerinden attığı üçlük sayısı: 36
Asist üzerinden üçlük bulma yüzdesi: %60.0

Alexey Shved, bu listenin özüne en aykırı oyuncu. Liste boyunca gördüğünüz isimlerden farkında olduğunuz gibi, genellikle bu listeye giren oyuncular, hücumda topu çok fazla elinde tutmayan, sadece bitirmesi gerektiği anda sahneye çıkan çok iyi şutörler.

Alexey Shved ise böyle bir oyuncu değil, hatta tam tersine bu ligde uzun zamandır elinde onun kadar topu tutmayı bu kadar seven başka bir oyuncu görmemiş olabiliriz. Listeye girmesinin sebebi ise şartlar ne olursa olsun şut atmayı çok seviyor olması. Pas üzerinden atmış, kaldırıp atmış, iki el üzerinden atmış… Hiç fark etmez! Onun için şutu atıyor olması yeterli. Halihazırda zaten şu anda ligde en fazla şut atan oyuncusu konumunda.

Shved bu sezon isabet bulduğu 60 üçlüğün 36’sini asist üzerinden buldu. Çok doğal, çünkü tüm takım onun şut atması için oynuyor ve o sahadayken herkes onu beslemeye çalışıyor.

Shved’in attığı 36 üçlüğü en çok besleyen oyuncu 9 asistle Stefan Markovic olurken onu da 5 asistle Sergey Monia takip ediyor.

1- ARTURAS MILAKNIS (ZALGIRIS KAUNAS)

Bu sezon attığı üçlük sayısı: 46
Asist üzerinden attığı üçlük sayısı: 42
Asist üzerinden üçlük bulma yüzdesi: %91.3

Euroleague’i biraz takip edenler, listenin birinci sırasında Arturas Milaknis’in olmasına şaşırmamıştır. Tarih boyunca Litvanya’dan çıkan birçok elit şutör izledik, 32 yaşındaki Milaknis ise o tarih boyunca çıkan şutörlerden biri. Uzun kariyeri boyunca çok iyi bir dış atış bitiricisi oldu.

Her zaman değerliydi ancak Sarunas Jasikevicius ile birlikte takım içerisindeki değerini çok daha artırdı. Milaknis, oyunun diğer alanlarında Euroleague seviyesinde bir oyuncu olmasa da Zalgiris’in hücum çeşitliği arasında en çok veren oyuncu oldu ve takım içerisinde vazgeçilmez bir hale geldi.

Bunda en takdir edilmesi gereken kişilerden biri de kesinlikle Sarunas Jasikevicius. Litvanyalı koç, Milaknis’i takım içerisinde topu domine eden oyuncuların pas kanallarına yerleştirmeyi çok iyi başarıyor.

Bunun sonucu olarak da Milaknis, harika bir özgüvenle sokmaya devam ediyor. Hatta o kadar özgüvenle atıyor ki, bazen soktuğu üçlüklerle de bile koçundan azar yemek zorunda kalıyor.

%46.9 üçlük isabetiyle oynayan Milaknis, bu sezon attığı 46 üçlüğün 42’sini asist üzerinden bulurken onu bu konuda en çok besleyen oyuncu 15 asistle Kevin Pangos oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.