2018 NBA All-Star Oylaması Nasıl Yapılıyor

1769
2018 NBA All-Star Oylaması Nasıl Yapılıyor
2018 NBA All-Star Oylaması Nasıl Yapılıyor

2018 NBA All-Star oylaması az önce başladı. Evet, 21 Aralık 2017 Perşembe TSİ 21.00 itibarıyla oylama başladı. Bu yazımızda oy kullanabileceğiniz tüm yolları detaylı olarak anlatacağız ve tabii ki Türk oyuncularımıza da oy vermenizi rica edeceğiz. Oylarınızı şu an sadece NBA resmi sitesi ve NBA resmi uygulaması üzerinden verebilirsiniz. Diğer kanallardaki oylama ise 25 Aralık Perşembe TSİ 19.00’dan itibaren başlayacak.

All-Star Oylamasına Katılabileceğimiz Tüm Yollar

Önce NBA All-Star Oylaması için tüm yolları anlatayım, sonra oylamanın nasıl yapılacağını ve sonuçlanacağını da anlatacağım.

1. NBA Resmi Sitesi

NBA.com sitesindeki NBA.com/vote adresinden oylarınızı verebilirsiniz. 21 Aralık Perşembe günü 21.00’den itibaren oy kullanabilirsiniz. Günde sadece 1 kez 10 oyuncu için oy kullabilirsiniz. Her konferanstan 2 guard ve 3 frontcourt oyuncu için oy kullanabilirsiniz. Özel olarak belirlenen 5 gün boyunca (31 Aralık, 4 Ocak, 11 Ocak, 12 Ocak ve 15 Ocak – ABD ET saatine göre) bu kanalda kullanacağınız oylar 2 kez (çift) sayılacak. Oy kullanmak için NBA.com/vote adresine link verdim, tıklayabilirsiniz.

2. NBA Resmi Uygulaması

Android ve iOS platformlarında bulunan NBA’in resmi uygulaması üzerinden de oy kullanabilirsiniz. Bu kanal da bugün (21 Aralık Perşembe) TSİ 21.00 itibarıyla oy kullanabileceğiniz 2. kanal. Uygulamayı indirin ve yine web sitesinde olduğu gibi 2 takım için 5’er oyuncu seçerek günde 1 kez 10 farklı oyuncu için oy kullanabilirsiniz. Uygulama üzerinden vereceğiniz oylar da Özel olarak belirlenen 5 gün boyunca (31 Aralık, 4 Ocak, 11 Ocak, 12 Ocak ve 15 Ocak – ABD ET saatine göre) çift sayılacak.

3. Facebook

Kişisel Facebook hesabınızdan duvarınıza ileti olarak oyuncunun adını soyadını ve #NBAVOTE etiketini yazarak oy kullanabilirsiniz. Her iletide sadece 1 oyuncunun adı ve soyadı olmalı. 25 Aralık – 15 Ocak tarihleri arasında her gün 1 kişi 10 ayrı iletide 10 farklı oyuncu için oy kullanabilir. Ör. #NBAVote Cedi Osman 

4. Twitter

Tweet, retweet veya cevap olarak tweet ile NBA oyuncularının adını ve soyadını yine #NBAVOTE etiketiyle yazarak oy verebilirsiniz. Her tweet’te sadece 1 oyuncunun adı ve soyadı olmalı ve her gün 10 farklı oyuncu için oy verebilirsiniz. 25 Aralık – 15 Ocak tarihleri arasında oy kullanabilirsiniz. Ör. #NBAVote Ersan Ilyasova

Aşağıdaki tweet’i RT’leyerek Ersan Ilyasova’ya oy verebilirsiniz.

5. Google Araması

Google’a “NBA Vote All-Star” veya “NBA Vote Takım” (Ör. NBA Vote Warriors veya NBA Vote Hawks) yazarak oy kullanabilirsiniz. 25 Aralık – 15 Ocak tarihleri arasında her gün 10 farklı oyuncu için oy kullanabilirsiniz.

6. Amazon Alexa

NBA All-Star 2018 için oy kullanabileceğimiz bir başka pltform da Amazon Alexa. Kullanıcılar Alexa uyumlu aygıtlarda ve “NBA All-Star” özellği olan aygıtlarda oy kullanabiliyor. Kullanıcıların oy kullanabilmesi için Alexa’da “NBA All-Star” özelliğini açması ve oyuncuları seçmesi gerekmektedir. Yine her kullanıcı her gün 10 farklı oyuncu için oy verebiliyor.

7. Sina Weibo ve Tencent

Sina Weibo (weibo.com) üzerinden oy kullanmak için bu sitede hesabınızın olması gerekiyor. China.NBA.com/vote adresini ziyaret edip 10 oyuncuya kadar seçiminizi yapıp oylarınızı verebilirsiniz.

Tencent NBA Topluluğu üzerinden oy verebilmeniz için QQ hesabınızın olması gerekiyor. Oy vermek isteyenlerin China.NBA.com/vote adresine girmesi gerekmektedir. Yine 10 farklı oyuncu için oy verebilirsiniz.

NBA All-Star 2018 Oylaması Nasıl Sonuçlanıyor

2018 NBA All-Star oylamasında büyük bir değişiklik oldu. Artık All-Star maçında Batı ve Doğu takımları olmayacak. Yine 2 takım olacak ama oyuncular konferanslarına göre ayrılmayacak. Sadece en çok oyu alan oyuncular için konferans ayrımı olacak. Her 2 konferanstan da en çok oyu alan oyuncular kaptan seçilmiş olacak. Bu 2 kaptan, önce ilk 5 başlayacak 10 oyuncu arasından sırayla birer birer oyuncu seçerek ilk 5’leri belirleyecek ve daha sonra 14 yedek oyuncu içinden yine sırayla 7’şer oyuncu daha seçecek. Bir başka deyişle Doğu Konferansı’nda oynayan LeBron James ile Batı Konferansı’nda oynayan Russell Westbrook aynı takımda olabilecek; aynı şekilde Kevin Durant ile Kyrie Irving de aynı takımda olabilecekler.

All-Star oylamasında taraftar oylarının etkisi %50, medya mensuplarının etkisi %25 ve oyuncuların etkisi de %25 olacak. Bir başka deyişle taraftar oylaması, medya ve oyuncu oylamasına göre 2 kat daha etkili olacak. Oyuncuların kendileri için de oy verebileceğini belirteyim.

Ara Sonuçların ve Nihai Sonuçların Açıklanması

NBA All-Star 2018 oylaması 16 Ocak Salı günü TSİ 08.00’e kadar devam edecek. 2 kez ara sonuç açıklanacak; ilk ara sonuç 4 Ocak tarihinde, ikinci ara sonuç ise 11 Ocak tarihinde açıklanacak. 25 Ocak tarihinde ise nihai sonuçlar açıklanacak ve All-Star seçilen 24 oyuncunun kim olduğunu öğrenebileceğiz.

67.’si düzenlenecek olan All-Star maçı 19 Şubat Pazartesi (Pazar gecesi) TSİ 04.00’te Los Angeles’ta oynanacak.

Yukarıda belirttiğim her bir platformda her oyuncumuz için birer kez oy verebilirsiniz. Şu an sadece web sitesinden ve uygulamadan oy verebiliyor. Bugün 2 oy Ersan İlyasova’ya, 2 oy Cedi Osman’a, 2 oy Ömer Aşık’a ve 2 oy da Furkan Korkmaz’a verebiliriz.

Turgay Doğan

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.